Parabible a Saša Flek v Chebu

Zveme vás 3. 2. v 15 h do Městské knihovny Cheb na představení knihy a besedu s autorem.

Alexandr Flek v Chebu.png

Parabible je aktuální, místy až provokativní biblickou parafrází. Dávný příběh o Ježíši Nazaretském zasazuje do kulis současného Česka (místo Betléma Beroun, místo pastýřů popeláři, místo farizejů faráři), především ale staví dnešního čtenáře před nově obnažené pointy dávných evangelijních příběhů a výroků. Jak v předmluvě knihy uvádí profesor Martin C. Putna, v Parabibli jde o rozlousknutí jádra biblických textů z tvrdé slupky jejich dobového kontextu a jejich nové „obalení“ do současné literární formy.

Autor Parabible Alexandr Flek je v literárním prostoru známý jako překladatel Bible21, bestselleru roku 2009. Tentokrát ale zaujímá k biblickému textu zcela odlišný přístup. Namísto snahy o maximální přesnost překladu volí aktualizované převyprávění. Nesází na doslovnost, o to přiléhavěji ale odráží původní záměr biblického textu: vyprovokovat čtenáře k reakci, vzbudit otázky, překvapit, konfrontovat, rozesmát nebo rozčílit. Parabible čtenáře aktivizuje, aby nevnímal evangelium jako uzavřený příběh nebo historickou informaci, ale jako text, ke kterému je třeba zaujmout postoj, a tak se vlastně stát jeho součástí.

Jednotlivé texty Parabible byly původně zveřejňovány na sociálních sítích, kde nasbíraly velké množství ohlasů a sdílení, vyprovokovaly bohatou diskusi a především si získaly přízeň jak dlouholetých věřících (včetně farářů mnoha různých denominací), tak i těch, kteří Bibli jinak nečtou a nepovažují ji za relevantní.

Alexandr Flek (narozen 1968 Hradec Králové) je evangelický teolog, kazatel a překladatel Bible. Vyrůstal v ateistické rodině, roku 1987 se stal křesťanem. Studia biblistiky absolvoval v Uppsale a Praze, nyní je doktorandem v oboru starozákonní teologie na Vrije Universiteit Amsterdam. Překlad Bible21, na kterém pracoval 15 let, se roku 2009 stal českým bestsellerem. Podílel se na zakládání několika křesťanských společenství (naposledy TaCesta), v současnosti se věnuje nakladatelské a přednáškové činnosti, příležitostně káže v širokém spektru křesťanských církví. Je ženatý, má čtyři děti, dva vnuky, žije v Praze.

b2 admin